Фраза, яку мені не раз доводилося чути як від навчених досвідом чоловіків, так і від зовсім молодих хлопців. Частенько цю фразу пред'являють як «останній аргумент» у сварці, в запалі емоцій, як крайній вираз образи*.
*Образа, в даному випадку, - спосіб змусити іншого відчувати провину, простіше кажучи, маніпуляція.
Така фраза, як мінімум, «підсвічує» нам те, як бачить світ і себе в цьому світі конкретна людина. Як максимум, - може відображати емоційні переживання чоловіка, як-от невпевненість у собі, відчуття, що його знецінюють, або страху, що його цінність у стосунках зводиться тільки до матеріальної підтримки.
Перебуваючи далеко від дому, іноді в досить важких умовах праці, чоловік часто стає емоційно відірваним від близьких. І як же важко буває вливатися в довгоочікуваний домашній уклад. Відновлювати емоційний зв'язок із реальними людьми, а не з напіввіртуальним образом близької людини, який ми собі подумки добудовуємо, спілкуючись телефоном та інтернетом.
Подарунки та привезені з рейсу гроші - це один із найпростіших способів знову зблизитися. Особливо люблять цей спосіб ті, хто в дитинстві отримував увагу батьків у матеріальному еквіваленті: будеш добре поводитися, купимо тобі машинку, комп'ютер.
Або ж зворотна ситуація - коли у чоловіка в дитинстві не було тієї самої машинки, комп'ютера. Тому близькість і любов для нього = гроші.
Реальні ж близькість і любов викликають погано усвідомлюваний страх бути знехтуваним і почуття вразливості.
У такому разі грошима можна відсторонюватися від партнера (сім'ї), використовуючи їх як «бар'єр».
Я даю тобі гроші - це і є моя турбота/любов. Час разом, розмови по душах, дружба, довіра замінені фінансовим благополуччям.
Ця емоційна відстороненість допомагає чоловікові уникнути болю або страху бути відкинутим.
|
 |
Але оскільки ця конструкція уявна, то, з одного боку, вона ніби оберігає того, хто за нею ховається. З іншого, - дуже здорово підточує впевненість у собі та власній цінності. Чоловік може відчувати, що він недостатньо гарний в інших аспектах стосунків (емоційно, інтелектуально або фізично) і поступово переконується, що гроші - це єдине, що він може запропонувати.
В этом месте важно помнить, что отношения - это всегда дорога с двойным движением, тут есть и другая сторона, которая также поддерживает эту систему, зачастую неосознанно. Например, когда взаимоотношения простроены, как транзакционные - «ты мне – я тебе», где любовь и забота имеют материальную цену.
Як наслідок, тема грошей перетікає у сферу маніпуляції та контролю. У кого в руках ресурси, той і задає правила. Або «Мені можна щось не робити, адже я ж приніс тобі гроші».
Цікаве спостереження з практики.
Той, хто скаржиться на жінок-матеріалісток, сам на матеріальне і «ловить». А саме - випинає наявність грошей, демонструє свою фінансову спроможність, а потім, «спіймавши на цей гачок абсолютно певного виду рибу», щиро дивується: ну ось, знову попалася меркантильна.
Подібне притягується до подібного.
Важливо пам'ятати, якщо я живу з відчуттям, що всім довкола від мене потрібні тільки гроші, то це відображає не тільки пережитий досвід, коли на шляху зустрічалися меркантильні жінки. А й мої внутрішні переконання та емоційний стан, які й притягують таких людей. Що це за переконання? Що за стани? Чому в мене так?
Це суто індивідуальна і багатогранна історія. Якщо вам цікаво це про себе - ласкаво просимо в терапію.
 |
Автор статті: психолог Наталія Теліпко
|
--------------------------------------------------
Дивіться також: