Піти не можна залишитися
Морська професія - це не просто робота, це спосіб життя. Для когось він наповнений романтикою і свободою, для інших - це сімейна традиція, треті працюють у морі, щоб вийти на новий фінансовий рівень.
Однак, як і в будь-якій іншій сфері, настає момент, коли починаєш замислюватися про зміну професії. Причини можуть бути різними: бажання проводити більше часу з сім'єю, необхідність піклуватися про здоров'я або просто прагнення до чогось нового. Але як же впоратися зі страхами, що виникають, якщо все твоє життя до цього було побудоване навколо моря?
Страхи
Першим і, можливо, найзначнішим страхом є невпевненість у своїх силах. У рейсі все зрозуміло. Обов'язки чіткі, навички відточені часом і досвідом, є повага колег. Перехід на берег може викликати відчуття втрати ідентичності та страху перед невідомістю. Немає структури, немає обов'язків, я новачок, усе потрібно починати з нуля і дисциплінувати себе самому.
- Хто я тут?
- Як знайти нову роботу?
- Які навички будуть затребувані?
Ці питання можуть стати головним стрес-фактором.
Подумайте, можливо, у вас є переконання про самого себе, яке не дає вам змінити своє життя. Наприклад, мені буде складно на березі, тому що я не можу жити без встановлених правил, я не організований або в мене погана концентрація. Якщо помітити це переконання, то з ним можна працювати.
Іншим страхом є необхідність адаптації до нового середовища. Життя на березі відрізняється від життя на морі. Тут немає чіткого розкладу, і робота може бути менш структурованою. Це може викликати відчуття дезорієнтації та навіть тривоги. Крім того, можна зіткнутися з проблемами соціальної адаптації. Найчастіше ті, хто ходять у море, віддають перевагу спілкуванню з колегами по цеху, тим самим створюючи навколо себе якусь «соціальну бульбашку», що відокремлює їх від решти світу та інших соціальних контактів. Простіше кажучи, у моряків обмежене коло спілкування, до якого переважно входять теж моряки.
У житті на березі доведеться виходити за звичні рамки, знаходити спільну мову з новими людьми, розширювати коло спілкування, бути гнучким, а це може бути дуже непросто.
Підтримка і стратегії
Щоб упоратися зі страхами, важливо уявити своє життя поза морем. Чим ви могли б займатися? Як це реалізувати? З чого почати? В ідеалі - розробити стратегію переходу.
Почніть з аналізу своїх професійних навичок і досвіду. Багато з них можуть бути застосовні в інших сферах на березі. Наприклад, лідерські якості, вміння працювати в команді та стресостійкість - це цінні якості, які затребувані в різних професіях.
Подумайте, які якості у вас є просто зараз, для того, щоб реалізувати бажане?
Не бійтеся інвестувати у свою освіту. Час, коли «одна професія і на все життя», минув. Курси та тренінги можуть допомогти освоїти нові навички та підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці.
Спілкуйтеся з людьми, які працюють у галузі, що вас цікавить. Це може бути корисним не тільки для пошуку роботи. Ви зможете отримувати поради та підтримку від тих, хто вже пройшов через цей процес.
Не варто недооцінювати важливість емоційної підтримки. Перехід від морського життя до життя на березі може бути морально складним. Розгляньте можливість спілкування з психологом або з однодумцями - колишніми моряками чи тими, хто теж, як і ви, у процесі переходу. Так ви зможете поділитися своїми переживаннями та отримати поради від людей, які стикалися з аналогічними труднощами.
Подумайте, як ви могли б себе підтримати, на що ви можете спертися?
Поступовий перехід. Якщо можливо, спробуйте почати з часткової зайнятості або тимчасової роботи на березі перед тим, як повністю покинете морську професію. Це допоможе вам адаптуватися до нового середовища та зрозуміти, що саме вам підходить.
Поставте собі реальну мету. Визначте, чого ви хочете досягти в новій професії, і встановіть конкретні, вимірні та досяжні цілі.
Подумайте, які найпростіші та найменші дії ви могли б зробити найближчим часом: найближчим тижнем, місяцем чи місяцем.
Висновок
Зміна професії - це серйозний крок, який вимагає сміливості та рішучості. Іноді складно зрозуміти себе: чого я хочу, як це реалізувати, можливо, я помиляюся і буду шкодувати? Один старий професор із мого ВНЗ у таких випадках ставив запитання: «Подумайте про те життя, яким ви живете зараз. Потім дайте собі відповідь на запитання, чи хотіли б ви жити так через 10, 15, 20 років? Якщо так, то продовжуйте в тому ж дусі. Якщо ні, то подумайте, що важливо змінити вже зараз, щоб майбутнє вас влаштовувало?»
Не бійтеся відкривати нові горизонти та досліджувати нові можливості, які можуть призвести до більш задовільного та збалансованого життя.

Автор статті: психолог Наталія Теліпко
https://www.instagram.com/natalia_telipko
--------------------------------------------
Дивіться також:
Найприбутковіший флот. Які зарплати отримують моряки в 2024-му?
Шахраї не дрімають. Будьте уважні й ви!
Відірваність від сім'ї. Чи можна надолужити згаяні події? Як згладити ефект відсутності?